Bigoreksja – problem umięśnionych mężczyzn.

synthol

O ile anoreksja tyczy się w większości kobiet, tak mężczyzn dotyka zupełnie przeciwstawny problem zaburzenia własnego “ja”. Jest nim bigoreksja, czyli dążenie do ideału kulturysty.


Bigoreksja to dysmorfia mięśniowa, która polega na obsesyjnym dążeniu osoby chorej do posiadania jak największej muskulatury. Ideał ten jest wiecznie nieosiągalny, ponieważ bigorektyk zawsze widzi niekończące się niedoskonałości swojego ciała. Dlatego też bardzo intensywnie ćwiczy na siłowni, stosuje rygorystyczną dietę, nadużywa sterydów oraz suplementów diety. Choroba ta ma mechanizm podobny do anoreksji i niestety również kończy się wyniszczeniem organizmu. Specjaliści uważają, że 10 pr trenujących mężczyzn na siłowni jest bigorektykami.

synthol
Cechy, charakteryzujące bigorektyków: 
  • Zaburzona ocena swojego ciała – wieczne niezadowolenie z wyglądu. Bigorektyk zawsze uważa, iż może wyglądać lepiej. 
  • Notoryczne sprawdzanie wagi ciała i obwodów – bigorektycy ciągle się mierzą i porównują z mistrzami kulturystyki.
  • Bardzo rygorystyczna dieta – przesadne unikanie odstępstw dietetyczny. Unikanie jedzenia “na mieście” z racji, gorszych walorów makroskładnikowych.
  • Lekceważenie stanu zdrowia – cel jest najważniejszy. Dlatego bóle stawów, czy stosowanie wysokich dawek sterydów nie stanowią przeszkody.
  • Unikanie ludzi – kontakty towarzyskie są stratą czasu, ponieważ często kolidują z dietą, treningiem, czy nawet regeneracją. 
  • W skrajnych zaburzeniach osobowościowych można dopisać stosowanie syntholu. Jest to mieszanina oleju MCT oraz lidokainy i alkoholu benzylowego. W wyniku podania domięśniowego następuje zatrzymanie oleju w tkankach. Tworzy się kula oleju, która powoduje uniesienie określonych mięśni. Etapem końcowym jest otorbienie – wytworzenie torebki łącznotkankowej.

Podsumowanie.


Jak widzicie problem ten jest dość niebezpieczny i wbrew pozorom tyczy się szerokiej rzeszy osób ćwiczących kulturystykę. Być może nawet znacie takie osoby osobiście? Pragnę też nadmienić, iż na zdjęciach zamieściłem osoby nadużywające syntholu. Dlatego też nie każdy bigorektyk będzie wyglądał tak nienaturalnie.

źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/bigoreksja-obsesja-na-punkcie-muskulatury_33696.html
http://bonavita.pl/bigoreksja-przyczyny-leczenie-i-skutki-manii-wielkosci
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/bigoreksja-obsesja-na-punkcie-muskulatury_33696.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/suplementy/synthol-olej-na-przyrost-masy-miesniowej-moze-spowodowac-smierc_41882.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 komentarze “Bigoreksja – problem umięśnionych mężczyzn.”