Słodziki i wpływ na głód, poziom insuliny oraz masę ciała.

Słodziki i wpływ na głód, poziom insuliny oraz masę ciała.Ostatnimi czasy na pewnej konferencji usłyszałem jakoby słodziki u wielu osób podnosiły poziom insuliny we krwi. Inaczej mówiąc powodowały odpowiedź hormonalną podobną do tej jaką powodują cukry proste. Dziś chciałbym wyjaśnić ten temat jak zwykle opierając się o badania, a nie czcze gadanie. Od razu zaznaczam, iż nie jest to artykuł o wpływie na zdrowie, bo nie na tym dziś się skupię. 

Badanie 1.
“Comparison of the effects of aspartame and sucrose on appetite and food intake.”
Badano wpływ spożywania pokarmów słodzonych aspartamem albo sacharozą na ocenę apetytu oraz przyjmowania pokarmu u ludzi. Nie stwierdzono istotnych różnic między uczuciem głodu, sytości oraz chęcią jedzenia.

Badanie 2.
“Effects of intense sweeteners on hunger, food intake, and body weight: a review.”
Nie stwierdzono po aspartamie zwiększenia przyjmowania pokarmu oraz przyrostu masy ciała u ludzi.

Badanie 3.
“Effects of stevia, aspartame, and sucrose on food intake, satiety, and postprandial glucose and insulin levels.”
Tutaj stwierdzono, że Stewia u ludzi działa jeszcze ciekawiej. ponieważ zmniejsza poziom glukozy we krwi, co jest podyktowane obniżenien insulinooporności komórek.

Badanie 4.
“Effect of the artificial sweetener, sucralose, on gastric emptying and incretin hormone release in healthy subjects.”
Wnioski: Sukraloza u ludzi nie stymuluje odpowiedzi insuliny

Badanie 5.
“High-intensity sweeteners and energy balance.”
Nie-odżywcze środki słodzące promują u gryzoni zwiększenie przyjmowania pokarmu, przyrost masy ciała, nagromadzenia tkanki tłuszczowej, oraz osłabienie kalorycznej kompensacji w porównaniu do spożycia pokarmów i płynów zawierających glukozę.

Badanie 6.

“Sweet taste of saccharin induces weight gain without increasing caloric intake, not related to insulin-resistance in Wistar rats.”
Słodki smak sacharyny może wywoływać łagodny przyrost masy ciała u szczurów bez zwiększania całkowitego spożycia kalorii.

Źródło 7.
Zbyszko Tarczewski: “Badania dowodzą jasno, że słodziki nie powodują przyrostu masy ciała”

Podsumowanie.


Ogólnie przejrzałem dużą ilość badań i nie znalazłem istotnego wpływu słodzików na poziom głodu, insuliny, czy spożycia pokarmu u ludzi. Z kolei w badaniach na zwierzętach pojawiały się kwestie, iż słodziki mogą promować tycie. W mej ocenie słodziki są produktem typowo dla ludzi i takie też badania powinniśmy brać pod uwagę. Jednakże ocenę pozostawiam Wam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 komentarze “Słodziki i wpływ na głód, poziom insuliny oraz masę ciała.”