Plastik nie jest fantastik!

Plastik nie jest fantastik!

Era XXI wieku to era wszechogarniającego plastiku. Począwszy od plastikowych zabawek, samochodów, butelek, pudełek na jedzenie, a kończąc nawet na plastikowych osobach. Fala uprzemysłowienia przyniosła szybkie oraz tanie metody wytwórstwa. Przyniosła też szereg różnych zagrożeń dla zdrowia.


Pokaż plastik z którego korzystasz, a powiem co Cię czeka.


W dzisiejszym, krótkim temacie chciałbym opowiedzieć o rodzajach plastikowych opakowań i butelek, w których trzymamy jedzenie, wodę, czy napoje. Temat jest o tyle istotny, ponieważ rodzaj plastiku warunkuje określony wpływ na nasz organizm.


źródło www.greensign.pl
źródło: www.greensign.pl

Rodzaje wyrobów plastikowych:

1. PET – jest najczęstszym rodzajem opakowań. Przykładem może być butelka z wodą. Plastik ten nawet po dokładnym umyciu wydziela substancje o działaniu zbliżonym do estrogenów. Dlatego też może powodować problemy hormonalne.
2. HDPE (polietylen). Stanowi jeden z najbezpieczniejszych plastików, który można wielokrotnie używać. 
3. PCV (polichlorek winylu) – wydziela szkodliwe dla zdrowia dioksyny. Tworzywo to używa się jako folię do pakowania żywności.
4. LDPE (polietylen o małej gęstości) – można go używać wielokrotnie. Jest jednak mniej bezpieczny niż plastik 2 oraz 5. 
5. PP (polipropylen). Kolejny z najbezpieczniejszych plastików. Przykład zastosowania – opakowania żywności. 
6. PS (polistyren) – popularny styropian, który wydziela szereg toksyn. Przykład: przykrywka do jednorazowych kubków na kawę, tacki na warzywa.
7. Wszelkie pozostałe sztuczne opakowania, które powinno się wystrzegać jak ognia. Często znajdziemy tam np. toksyczny bisfenol A (BPA).

Jak widzimy powyżej najbezpieczniejsze opakowania to nr. 2 i 5 oraz ciut mniej bezpieczny numer 4. Pozostałe opakowania najlepiej unikać.


Podsumowanie.


Wszędzie dookoła może czaić się wróg, a jednym z nich mogą być opakowania plastikowe. Dlatego jeśli zależy Wam na zdrowiu, to wybierajcie te odpowiednie a najlepiej przerzućcie się na kartonowe oraz szklane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 komentarzy “Plastik nie jest fantastik!”