Witaj serdecznie!
Myślisz, aby się wziąć za siebie, poprawić sylwetkę i stan zdrowia? Trafiłeś idealnie, ponieważ właśnie w tym mogę Ci pomóc. Trener personalny Warszawa - trener indywidualny, na którym możesz polegać! Gwarantuję rzetelne wsparcie z zakresu treningu i diety - pomogę Ci schudnąć, zbudować imponującą muskulaturę i poprawić stan zdrowia. Trener osobisty, którego szukasz to ważna sprawa, dlatego zachęcam byś przeczytał więcej na mój temat tutaj -> Dobry trener personalny Albert Kośmider. Zachęcam też do kontaktu - chętnie opowiem jak pracuję oraz wysłucham, jakiego wsparcia potrzebujesz.
Trener personalny Albert Kośmider

kom. 665 553 214
email. albert.kosmider@gmail.com
Zapraszam!

niedziela, 19 października 2014

Nadmierna senność w ciągu dnia? Poznaj oreksyny!

senność w pracy

Jestem przekonany, że wielu moich czytelników dotyka bezsenność, czy chroniczne zmęczenie. Bardzo często przyczyną takich objawów jest niedobór oreksyn. 


Oreksyny A i B to stosunkowo niedawno (1998 r) odkryte neuropeptydy, które syntetyzowane są one głównie w neuronach zlokalizowanych w obszarze bocznego podwzgórza. Jednakże znajdują się również w :przewodzie pokarmowym, trzustce, nadnerczach, jądrach, szyszynce, przysadce, neuronach współczulnych, nerwie błędnym, czy siatkówce. 

Funkcje oreksyn są następujące:
 • Regulują stan pobudzenia i fazę snu – zapobiegają zasypianiu i podtrzymują czuwanie. Rola ta wynika z ich bezpośredniego działania pobudzającego neurony odpowiedzialne za regulację stanu sen – czuwanie, ale również pośredniego działania hamującego, związanego z pobudzaniem neuronów GABA-ergicznych;
 • Wywołują zachowania pokarmowe;
 • Biorą udział w regulacji homeostazy, emocji, układu nagrody, mają wpływ na uzależnianie się.
Obniża poziom oreksyny (obniżając stan naszego czuwania):
 • cukier - konkretnie wysoki stan glukozy we krwi;
 • wysoki poziom leptyny, który bardzo często przyczyną jest otyłość.

Zwiększa poziom oreksyny (pobudzając nas i zabezpieczając przed sennością):
 • grelina - wzrasta gdy odczuwamy głód;
 • spożywanie odpowiedniej ilości aminokwasów endogennych.

Podsumowanie


Jeśli chcemy w pewien sposób zapobiec powstawaniu okresów chronicznego zmęczenia, czy bezsenności powinniśmy zminimalizować spożycie produktów o wysokim indeksie glikemicznym jak cukier. Dodatkowo wskazane jest nieprzejadanie się - lepiej zjeść mniej, niż na umór. Niezbędne jest również spożycie chudego i pełnowartościowego źródła białka np. jaja. Na koniec - warto jest być aktywnym fizycznie, co również zabezpieczy przed otyłością!


Bibliografia:
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Narkolepsja
 • Aleksandra Jawiarczyk, Marek Bolanowski Akademia Medyczna we Wrocławiu "Oreksyny – neuropeptydy o działaniu plejotropowym"
 • Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie  "Rola oreksyny A w regulacji homeostazy energetycznej, sekrecji hormonalnej, regulacji rytmu sen-czuwanie i patogenezie narkolepsji" 
 • Dorota Badowska "Dwa peptydy by rządzić wszystkimi,czyli neurobiologia rytmów dobowych"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.